7 užitečných tipů pro jízdu v karavanu

1. JÍZDA V OBYTNÉM AUTOMOBILU NEBO S KARAVANEM

Buďte opatrní a nezapomínejte, že řídíte o dost těžší vozidlo, které má úplně jiné jízdní vlastnosti, než váš osobní vůz. Obzvláště se na to vyplatí pamatovat při brždění. Dodržovat dostatečnou vzdálenost od vozidla před vámi se jistě také vyplatí. Může se stát, že máte v kuchyni nebo sprše volně položené různé věci, proto se snažte zabránit tomu, abyste museli prudce brzdit. Při najíždění do začátek počítejte s délkou vozidla a nadjíždějte si. Díky veškerému vybavení vozidla je potřeba počítat s tím, že při jízdě do kopce vás nečeká žádné extrémní zrychlení. Naopak při jízdě z kopce si raději podřaďte a brzděte motorem. Samostatnou kapitolou je manévrování nebo parkování a couvání. Tyto věci je dobré si vyzkoušet třeba na prázdném parkovišti ještě před tím, než vyrazíte do světa.

2. KDE A JAK ZAPARKOVAT

Volnost pohybu, kterou karavany umožňují, je naprosto skvělá. Ne ve všech zemích však můžete zastavit, kde se vám zlíbí. Skvělé jsou severské země, naopak třeba v Anglii je volné kempování trochu složitější. Pokud zastavíte jen na chvíli, abyste načerpali nové  síly na řízení, nemají s tím většinou policisté a majitelé pozemků problém. V některých zemích však neakceptují přenocování mimo označená místa v kempech nebo na speciálně určených místech. Před tím, než se vydáte na cestu, si proto prověřte, kde a za jakých podmínek je v dané zemi nebo oblasti možno přenocovat.

3. POZOR NA VĚTŠÍ ROZMĚRY

Ve městech si dejte obzvláště pozor! Obytný vůz je vyšší a širší než klasický osobní vůz, na který jste zvyklí! Pozor si dávejte rovněž na různé cedule, visící reklamy, nízké balkóny nebo dopravní značky u silnice, které mohou zasahovat do silnice.  Pokud zajíždíte do úzké uličky, myslete na to, že vám zadní část auta může vybočit a poškodit zaparkovaná auta a pokud nevíte kam jedete, může vás na konci čekat slepá ulice nebo jednosměrka a to, kam jste složitě najeli popředu teď budete muset vycouvat. Buďte proto vždy maximálně obezřetní. Při zahýbání si vždy trochu nadjíždějte.

Jestliže vás cestou čeká projet tunely, podjet mosty nebo přes ně přejíždět, dodržujte omezení týkající se hmotnosti vozidla, jeho výšky a šířky. Při plánování trasy, kterou budete v karavanu absolvovat je dobré si případná omezení zjistit předem, abyste pak nebyli nemile překvapeni na místě.

4. CO DĚLAT S ODPADEM

V průběhu vaší dobrodružné jízdy s karavanem vás budou čekat i o něco méně dobrodružné chvilky, kdy budete muset vylévat použitou vodu a vyprázdnit chemickou toaletu. K tomuto účelu slouží speciálně určená místa pro likvidaci odpadů nebo čističky. Chovejte se prosím k životnímu prostředí slušně a také odpad vyhazujte na místech, která jsou k tomuto účelu určená. Nikdy prosím nevylévejte chemické WC ve volné přírodě! Chemickou toaletu stačí vyprázdnit jednou za dva dny. Voda v nádrži by vám měla vystačit minimálně na 48 hodin.

5. PŘI COUVÁNÍ OPATRNĚ!

Couvání s karavanem většinou není úplně jednoduchá věc, a tak je dobré, aby řidiči někdo ukázal, zda je za vozidlem dostatek místa. U karavanů se zadním oknem je to o něco snazší, protože člověk, který řidiče naviguje, nemusí vystoupit ven z auta a a může řidiče navigovat rovnou z karavanu.

6. JAK POUŽÍVAT MARKÝZU

Markýzu používejte jen za hezkého počasí. Pokud fouká silný vítr nebo je bouřka, může dojít k jejímu poškození. Pokud karavan opouštíte na delší dobu, markýzu prosím stáhněte. Lehký déšť markýze nevadí, ale i menší vítr může s neukotvenou a velkou markýzou nadělat opravdu velké škody.

7. DEJTE SI POZOR NA ZLODĚJE!

Je to smutné, ale krade se bohužel všude a nedokážeme vám dát univerzální a účinnou radu, jak se vyvarovat zlodějů. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla, myslete hlavou a před karavanem nenechávejte volně ležet žádné věci, natož tak ty cenné! Když karavan opouštíte, vždy jej rozhodně zamkněte, cenné věci schovejte tak, ať nejsou na očích a nelákají případné zloděje a když karavan opouštíte na delší dobu, nezůstávejte parkovat na osamocených nebo úplně opuštěných místech.